ÜSKÜDAR’DA “KALBE DOKUNAN İLMEK SERGİSİ”NDE OSMANLI RÜZGÂRI

Üsküdar Belediyesi, İstanbulluları tarih yolculuğuna çıkaran sanat sergilerine bir yenisini daha ekledi. Koleksiyoner Yusuf İyilik’in üç kıtaya yayılmış antikacılardan, ailelerden toplayıp restore ettiği kaybolmaya yüz tutan Osmanlı giysileri ve aksesuarları ile gündelik hayata yön veren eşyalardan oluşan “Kalbe Dokunan İlmek Sergisi” Nevmekan Sahil’de sanatseverler ile buluştu.

Sergi açılışına Üsküdar Belediye Başkanımız Hilmi Türkmen, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz ve davetliler katılım sağladı.

Başkan Hilmi Türkmen açılış konuşmasında, “Koleksiyoner Yusuf İyilik'in 3 kıtadan derleyip toparladığı Osmanlı giysilerinden oluşan güzel bir sergi gerçekleştiriliyor. Bu sergi adına paylaşmamız gereken en önemli nokta şudur; giysi deyince aklımıza sadece giyinmek, örtünmek gelmiyor. Aslında bir milletin kültürünü, coğrafyasının iklimini, estetik anlayışını ve dini anlayışını göstermesi yönünden önemli bir alışkanlıktır. Bizimde geleneklerimizde, tarihimizde köklerimizde var olan bu estetik anlayışını yansıtan çok güzel bir sergi. Osmanlı dönemine ait giysilerinin, motiflerinin aynısını muhafaza ederek ya da bozulmuş olanları restore ederek burada tarihçilerin, sanatçıların ve halkımızın hizmetine sunuyoruz. Vatandaşlarımız bu zenginliği görecekler ve tarihe olan bağlılıkları bir kat daha artacaktır diye düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

Vatandaşların maske ve sosyal mesafe kuralları içerisinde ağırlandığı sergide, koleksiyoner Yusuf İyilik, Başkan Türkmen ve Bakan Yardımcısı Yavuz’a hediyelerini takdim etti. Serginin açılış kurdelesini kesen Başkan Türkmen, sonrasında Bakan Yardımcısı Yavuz ile birlikte sergi alanını gezdi.

Tarih : 9 Nisan, 2021
Üsküdar Belediyesi İktisadi ve Sosyal Tesisler
uskudarkentas.com.tr
Tebessüm Kahvesi
Nevmekan