NEVMEKÂN SAHİL’DE “SERGİ İSTANBUL” İLE İSTANBUL’UN FARKLI DÖNEMLERİNE NOSTALJİ YOLCULUĞU

Dost ülke Azerbaycan’da devlet sanatçısı unvanına sahip olan, eserleri Türkiye’de hatıra parası olarak basılan nadide sanatçılarımızdan Refik Aziz’in geçmişten günümüze İstanbul’u resmettiği tabloları, “Sergi İstanbul” Nevmekân Sahil’de sanatseverler ile buluştu.

Koronavirüs önlemleri kapsamında açılışı yapılan sergiye Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen katılım sağladı. Konuklar sosyal mesafe kurallarına uygun olarak sırayla içeri alındı.

Başkan Türkmen, “Pandemi karşısında titizlikle aldığımız önlemler çerçevesinde bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz “Sergi İstanbul”un hazırlık aşamasındayken “Kardeş gözüyle İstanbul’a bakmak” ne güzel demiştim. Yüzyıllardır ressamlar, mimarlar, şairler, romancılar İstanbul’a anlamaya, anlatmaya devam ediyorlar. Şehir hiç tükenmiyor. Her dönemde sanatçılar daha önce söylenmiş, yazılmamış, resmedilmemiş bir ayrıntıyı mutlaka keşfediyorlar. Bu büyük sanatçılardan biri de ressam Refik Aziz. Yani isminin tam manasıyla söyleyecek olursak kendisi bizim aziz dostumuz, kardeşimiz. Karabağ’da şehit düşen askerlerin çocuklarını Türkiye’ye eğitime getirdi ve burada kaldı. İki kardeş toplum arasında çeyrek asırdır sanat köprüleri kuruyor. Bu çok kıymetli bir çaba ve bu çabanın kıymetini tam da bugünlerde daha iyi anladık.” şeklinde konuştu.

İstanbul’un geçmişine uzanan “Sergi İstanbul” 20 Aralık tarihine kadar ziyaretçilerine nostalji yolculuğu yaşatacak.

Tarih : 26 Ekim, 2020
Üsküdar Belediyesi İktisadi ve Sosyal Tesisler
uskudarkentas.com.tr
Üsküdar Belediyesi
Tebessüm Kahvesi
Nevmekan