MEHMET DİLBAZ İLE “ÜSKÜDAR’IN SEMBOL YAPILARI” SÖYLEŞİSİ

Üsküdar Kültür Sanat etkinlikleri kapsamında Mehmet Dilbaz ile “Üsküdar’ın Sembol Yapıları” söyleşi programı 29 Aralık Salı akşamı Üsküdar Belediyesi YouTube kanalı ve Üsküdar Kültür Sanat İnstagram hesabından yayınlandı.

Yazar ve tarih araştırmacısı olan Mehmet Dilbaz Üsküdar’ın camilerini, tekkelerini, medreselerini, anıt yapılarını, Kız Kulesi’ni ve Üsküdar’da yaşamış, tarihine katkıda bulunmuş sembol insanlarını anlatacağı program serisinin ilk bölümü ile takipçileriyle buluştu.

Üsküdar’ın kuruluşunu ve bu topraklardaki önemini vurgulayan Dilbaz, Üsküdar’ın eski çağlardan beri yaşam alanı olarak kullanıldığını belirtti. Güneşin batışıyla altın rengine bürünen Üsküdar’ın antik çağlarda Altın Şehir olarak adlandırıldığını dile getirdi. Kız Kulesi’nin tarihsel değişimine de değinen Mehmet Dilbaz Üsküdar’ın özellikle Salacak’ta bulunan plajlar ile deniz kültürüne sahip bir ilçe olduğunun altını çizdi.

Her ay yeni bir bölümle takipçilerine Üsküdar’ı anlatacak olan Dilbaz, “Üsküdar’ın Sembol Yapıları” söyleşi programının 2. bölümünde Üsküdar’ın Hanım Sultanlarını konu alacak.

Tarih : 30 Aralık, 2020
Üsküdar Belediyesi İktisadi ve Sosyal Tesisler
uskudarkentas.com.tr
Tebessüm Kahvesi
Nevmekan