HALUK DURSUN KÜTÜPHANESİ KÜLTÜR VE TURİZM BAKANIMIZ MEHMET NURİ ERSOY TARAFINDAN HİZMETE AÇILDI

Elim bir trafik kazasında hayata gözlerini yuman Türkiye’nin kültür bakan yardımcılarından Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun’un adını taşıyan kütüphanemiz 16 Aralık tarihinde Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy tarafından belediye hizmet binamızın giriş katında hizmete açıldı.

Açılış törenine Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy, İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Bilal Erdoğan, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Ahmet Emre Bilgili, Üsküdar Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, Üsküdar Belediye Başkanımız Hilmi Türkmen, merhum Haluk Dursun'un eşi Gülşen Dursun, kızı Nilay Dursun, iş adamı Mehmet Kalyoncu ve akademisyenlerin yanı sıra Dursun'un sevenleri ve talebeleri katılım sağladı.

Açılışta konuşan Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy, “Öğrenmeye, öğretmeye, ülkesine ve milletine hizmet üretmeye adanmış bir ömrün adı, bugün burada bir kez daha kendisine yakışan bir eserle bütünleşiyor. Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun gençlerin önünü açmaya, onların özgüvenli, donanımlı, sorumluluk alan ve fark oluşturan bireyler olmasını sağlamaya çok önem veriyordu. Yine bu yüzden kütüphaneleri hayatınızın her anında karşınıza çıkabilecek şekilde yaygınlaştırıyoruz. Üsküdar Belediyesi bu noktada diğer belediyelerin yanında hemen her kuruma örnek olabilecek işlere imza atmıştır ve atmaya devam etmektedir. Nevmekânlar, imza niteliğindeki bu özgün çalışmalar içinde gerçekten göz doldurmaktadır. Bugün de bu silsileye bir yenisini eklemekteyiz." ifadelerini kullandı.

Belediye başkanımız Hilmi Türkmen, “Haluk hocamızın idealinde her şeye hep güzel tarafından bakmak vardı. Biz Türkiye'nin hikayesi hep anlatılsın istiyoruz. Bunun tek yolu var, yeni Haluk Dursun'lar yetiştirmek. İşte bu kütüphaneleri 7 gün 24 saat açık tutmak, o idealleri yakalamaktır. O da işte bu güzel Türkiye mektebinden mezun oldu. Bizler Üsküdar Belediyesi olarak merhum hocamızın anısını yaşatmak, ismini yaşatmak, ideallerini hep canlı tutmak için bu güzel kütüphaneyi milletimize, özelde gençlerimize armağan ediyoruz.” şeklinde konuştu.

40 bin baskılı, 25 bin dijital kitabın yer aldığı Haluk Dursun Kütüphanesi, aynı anda 200 gencin ders çalışmasına imkân sağlıyor. Gençlerin 7 gün 24 saat ders çalışabilecekleri, sınavlara hazırlanabilecekleri sağlıklı bir çalışma ortamı sağlayan kütüphane, aynı zamanda sosyalleşme olanağı da sunuyor. Gençlere çay, simit, çorba, kek gibi ikramların da yapılacağı kütüphane, Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun'un doğum günü olan 16 Aralık tarihinde faaliyetlerine başladı.

Tarih : 17 Aralık, 2021
Üsküdar Belediyesi İktisadi ve Sosyal Tesisler
uskudarkentas.com.tr
Üsküdar Belediyesi
Tebessüm Kahvesi
Nevmekan