ÇÖPTEN HAYIR ÇIKARAN ÜSKÜDAR BELEDİYESİ İHTİYAÇ SAHİPLERİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRMEYE DEVAM EDİYOR

Proje kapsamında bin kişiden oluşan dev ekip, tüm Üsküdar'da kapı kapı dolaşarak özellikle ev hanımları, muhtarlar ve okul müdürlerine geri dönüşüm için yapılabilecekleri anlattı

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, belediyenin Atık Yönetim Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında geri dönüşüm tesisinde elde edilen kazanımları örnekleriyle anlattı. Geri dönüşüm tesisinin 1 Kasım 2019 yılında aktif olarak çalışmaya başladığını belirten Türkmen, " Hedefimiz günde 150 ton ayrıştırılmış çöp toplamaktı. Bu ayda ortalama 5 bin ton, yılda 60 bin ton ayrıştırılmış çöp demektir. Bunun ekonomik karşılığı ise yılda yaklaşık 25 milyon lira, eski parayla 25 trilyondur. Bu önemli bir kaynaktır. Bu geri dönüşüm olmasa, milli ekonomi ve ülke için kayıp demektir. Geri dönüşümden elde edeceğimiz ekonomik girdi, kesinlikle belediyenin altyapı, fiziki yapımında kullanılmayacak. Buradan elde edilen gelirlerin tamamını, sosyal belediyecilikte ihtiyaç sahibi, dezavantajlı, engelli, dar gelirli olan vatandaşlarımız için kullanıyoruz. İşte gördüğünüz gibi geri dönüşümden elde edilen gelirle kumanya kolileri ile kuru gıda hizmeti sunuyoruz. Üsküdar'da ayda 5 bin aileye ya kumanya ya da destek kart dediğimiz alışveriş kartına, hesaplarına nakit para yatırıyoruz. Geçimlerine faydası oluyor. Sefer taslarını da hazırlıyoruz, her gün Üsküdar'da yılın 12 ayı yaklaşık 2 bin ihtiyaç sahibi, yaşlı ve yatalak hastaya sefer taslarından 3 kap adreslerine sıcak yemek teslim ediyoruz. İlçe sınırlarında engellilere tekerlekli ve akülü araç olmak üzere elde edilen gelirden hemşehrilerimize bu hizmetleri sunuyoruz.” şeklinde konuştu.

Salı Cuma günleri toplanarak yılda yaklaşık 20 bin ton çöpü ayrıştıran Üsküdar Belediyesi Türkiye'ye örnek olan geri dönüşüm modeli ile hem çevreyi korurken hem de binlerce insana umut oluyor.

Tarih : 2 Temmuz, 2020
Kent A.Ş.
Üsküdar Belediyesi
Kent Organizasyon
Üsküdar Park Kahvesi
Tebessüm Kahvesi
Nevmekan