6 EKİM DÜNYA SEREBRAL PALSİ GÜNÜ’NDE BİSİKLET TURU ETKİNLİĞİ DÜZENLEDİK

6 Ekim Dünya Serebral Palsi günü adına Serebral Palsi farkındalığı için Üsküdar Sahil’de bisiklet turu etkinliği düzenlendik. 100'e yakın Serebral Palsili çocuklarımız yarışta pedal çevirdi.

Başkanımız Hilmi Türkmen etkinliğe katılarak Serebral Palsi hastası çocuklar ve aileleriyle bir araya geldi.

Belediyemiz ve SEPARİNDER (Yeryüzü Serebral Palsililer Bilim, Teknoloji, Araştırma, Geliştirme, Rehabilitasyon, İnovasyon ve Sosyal Yardımlaşma Derneği) tarafından etkinlikte Serebral PalsiLİ çocuklar 200 metrede pedal çevirerek yarıştı. Etkinliğe Üsküdarlılar ve il dışından katılım sağlayan vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Başkanımız Hilmi Türkmen etkinliğe katılım gösteren aile ve çocuklarla sohbet ettikten sonra bisiklet yarışına katıldı. O anlar ise renkli görüntülere sahne oldu. Yarış sonrası Başkanımız bisiklet yarışında dereceye giren çocuklara madalya takdim etti.

Başkanımız etkinlikte yaptığı konuşmada, "Bugün 6 Ekim Dünya Serebral Palsi Günü. Biz bu özel günde bu rahatsızlıkla mücadele eden çocuklarımızın, ailelerimizin yanında olmak ve bu toplumsal anlamda bir farkındalığını bütün vatandaşlarımıza duyurmak, buraya vatandaşlarımızın ilgi ve alakasını çekmek üzere hem İstanbul'dan hem İstanbul dışından vatandaşlarımızla bir program tertip etmiş olduk. Şimdi kısa bir bisiklet yarışından sonra bu çocuklarımızı Valide Sultan Gemimizde bir boğaz turunda ağırlayacağız. Hem farkındalık adına hem de bu ailelerin yanında olmak adına önemli olduğuna inanıyorum. Toplumumuzda ne yazık ki çok fazla insanımız bu hastalığın farkında değil. Türkiye'de bu hastalıkla mücadele eden hasta sayısı da öyle azımsanacak bir rakam değil. Tüm Türkiye'de 850 binin üzerinde çocuğumuz bu rahatsızlıkla mücadele ediyor ve bu çocukların aileleri bunun maalesef dezavantajını yaşıyorlar. Hem buraya bir dikkat çekmek hem de bunlara, toplum olarak hem kamu kurumları, hem sivil toplum kuruluşları, hem de bir vatandaş olarak bu işlerde bizim de vatandaşımızın yanında olduğumuzu, onlara karşı hepimizin az ya da çok bir görevinin olduğunu anlatmak için Üsküdar Meydanı'nda bu programı tertip etmiş olduk. Bu çocuklarımıza Üsküdar'a hoş geldiniz diyorum. Sağlık, afiyet diliyorum" şeklinde konuştu.

Tarih : 6 Ekim, 2021
Üsküdar Belediyesi İktisadi ve Sosyal Tesisler
uskudarkentas.com.tr
Üsküdar Belediyesi
Tebessüm Kahvesi
Nevmekan